برای تجربه بهتر لطفا مرورگر خود را به گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و یا اینترنت اکسپلورر تغییر دهید
ماسک N95 و FFP2

ماسک N95 و FFP2

ماسک N95 و FFP2 برای فیلتراسیون ذرات آلاینده‌ی و معلق موجود در هوا طراحی شده است. و شاید براتون جالب باشه بدونید چرا اسم این نوع ماسک ها  n95 است، عدد ۹۵ در ماسک N95 نشانگر این است که این ماسک ۹۵ درصد از الاینده های بزرگتر از ۰.۳ میکرون را فیلتر واز ورود ان به دهان جلوگیری میکند. و اینکه سری N در برار الایندهای روغنی مقاوم نبوده و مخصوص الاینده های غیر روغنی است. ماسک FFP2 در برابر الاینده های روغنی هم مقاوم است.

ماسک N95

ماسکFFP2

ماسک FFP2 مانند ماسک N95 نوعی از ماسک فیلتردار است با فیلتر ثابت که با استاندارد اروپایی نام گذاری شده است که جلوتر در این مورد توضیح داده میشود براساس این نامگذاری FFP2 به این معناست که این ماسک ها ۹۴درصد از الاینده های هوا را با اندازه ۲ تا ۵ میکرون فیلتر و از ورود ان به دهان جلوگیری میکند.

ماسک FPP2

ماسکهای پزشکی یا جراحی

ماسکهای پزشکی یا جراحی به طور معمول در شرایط عادی استفاده می شوند نه در مناطق با طغیان و شیوع یک بیماری واگیر دار تنفسی. البته درهنگام شیوع ویروس کرونا جهت کنترل انتشار ویروس کرونا در افراد نیز کاربرد دارد. این نوع ماسکها به طور کامل متناسب نبوده و هنگام دم میزان زیادی از هوای آلوده میتواند از فضای بین ماسک و صورت، وارد ریه فرد شود. این ماسک ها یک بار مصرف بوده و باید بلافاصله پس از جدا کردن دور انداخته شود. این ماسک ها باید پس از استفاده در بسته های پلاستیکی بسته و دفع شوند که متسفانه در این روزها که این کار ضروری است خیلی از افراد رعایت نمیکنند.

ماسک جراحی

لزوم استفاده از ماسک

 با توجه به شیوع ویروس کرونا و از سوی دیگر انتقال ویروس کرونا از طریق هوا که هنوز تایید نشده ولی احتیاط حکم میکند به لزوم استفاده از ماسک هنگام بیرون رفتن، به خصوص افرادی که به مکان هایی با تراکم بالا جمعیت میروند ضرورت زدن ماسک به خصوص ماسک N95 وFFP2 برای افراد سالم وجود دارد.

و همچنین الزام استفاده از ماسک N95 وFFP2 برای گروه های حساس شغلی از جمله متخصصان علوم پزشکی و درمانی کارکنان و کارمندان خدمات بهداشتی ضرورت دارد.

 البته افراد مبتلا به بیماریهای قلبی باید قبل از استفاده از ماسک N95 با پزشک معالج خود مشورت کنند.

چه نوع ماسکی برای افراد سالم در شرایط شیوع ویروس کرونا توصه میشود:

ماسک N95 و FFP2 که در این روزها به دلیل شیوع ویروس کرونا برای افراد سالم که در مکان های شلوغ تردد میکنند توصیه میشود.  برای افراد مبتلا به ویروس کرونا این نوع ماسک ها توصیه نمیشود چون تنفس از طریق فیلترها وارد هوا میشود.

عمر ماسک N95 و FFP2

عمر مفید  ماسک N95 و FFP2 ساعت است. اگر کارخونه سازنده ماسک N95 یا ماسک FFP2 تعداد دفعات استفاده از ماسک N95 و FFP2 را ذکر نکرده است پیشنهاد میشود برای رعایت ایمنی افراد هر ماسک N95 یا ماسک FFP2 را  بیشتر از ۵مرتبه استفاده نشود.

 و برای استفاده دوباره ازماسک N95 یا FFP2، توجه داشته باشید ماسک N95 یا FFP2 را داخل یک کیسه کاغذی تمیز نگهداری کنید. برای دوری از عفونت و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا ماسک ها را طوری نگهداری کنید که باعث لمس همدیگر نشوند.

و اینکه ظرف حاوی ماسک باید یکبار مصرف بوده یا اینکه قابل شستوشو باشد.

به طور کلی برای استفاده از ماسک نکات زیر را در نظر بگیرید:

۱.قبل از اینکه به ماسک دست بزنید خوب دستهایتان را بشویید.

۲.از سلامت ماسک اطمینان حاصل کنید بررسی کنید هیچ سوراخ و منفظی و جود نداشته باشد.

۳.ماسک را روی صورت قرار دهید.

۴.گیره بینی ماسک را چک کنید و سپس تنظیم کنید.

تشخیص اصل یا تقلبی بودن ماسک

یک تشخیص کلی برای اصل یا فرع بودن هر کالا وجود دارد که میتوان هرکالا را با جستوجو در گوگل و دیدن قیمت کالا در سایت های خارجی میتوان دریافت که قیمت ان به دلار را و از روی ارزان بودن ان در سایت های ایرانی به تقلبی بودن کالا میتوان پی برد همین روش هم میتوان برای تشخیص اصل یا تقلبی بودن ماسک N95 و FPP2 و … استفاده کرد.

تفاوت ماسک N95 و FFP2

ماسک N95 بر اساس استانداردهای امریکایی یعنی NIOSH نامگذاری شده است که همان ماسک FFP2 است که براساس استاندارد اروپاییEN149:2001 نامگذاری شده است که همانطور که گفته شده بود ماسک N95 در برابر ذرات روغنی مقاوم نیستند ولی ماسک FFP2 در برابر ذرات روغنی هم مقاوم هستند که این روزها با شیوع ویروس کرونا استفاده از هردو ماسک برای افراد سالم در محیط های شلوغ توصیه میشود.

لطفا نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا